Az érkezés

Címkék: érkezés nyomornegyed caracas

2010.06.27. 19:37

2010. június 12.

Tegnap megérkeztem az új hazába.

(Ez valójában nem tegnap történt, de csak most vagyok képes blogot készíteni, így vissza lesznek dátumozva most egy ideig a bejegyzések. Az internetkapcsolatunk csapnivaló.) 

 kecsegtető kezdet

Pro Patria-ban lakunk, ami egy barrio („nyomornegyed”). Ami nem igazán jó megnevezés, mert itt van villany, víz, csatorna; a házak betonból, téglából vannak; az utca le van betonozva. Csak a házak vannak középkori városka módjára, teljesen tervezetlenül egymásra építve. Szűk sikátorok, keskeny utcák és semmi kényelmi plusz, mint kert, vagy tér.

Ami elsőre föltűnik a városban általában, hogy alig látok rendőröket, amiket pedig azelőtt sokat láttam. Meg hogy még a feketepiaci árakon számolva is drága a város. Egy kicsit olcsóbb mint Budapest átlagban. Persze sok dolognak eléggé más az ára. A metrójegy például (amivel 10x utazhatsz), még mindig pontosan ugyanannyiba kerül mint 3 évvel ezelőtt. Így egy út 13Ft-ra jön ki, mai átváltással számolva. Egy busz (camioneta) út meg 50Ft-ra. 

Mindenhol a víz- és villanyspórolásra buzdító kampányt látom. És még mindig tart a metróban a jó közlekedésre szoktatni akaró kampány, de a valóságban szinte semmilyen eredménye ennek nincs. Viszont az erőforrásokkal jobban gazdálkodnak. Elluz elmagyarázta ennek a lényegét. Ahogy a városi terjeszkedés nyomán milliónyian költöztek be Caracasba, és a nyomornegyedek kialakultak, legtöbb esetben lopták a villanyt és a vizet a szolgáltatótól, aki szemet hunyt fölötte, mert különben ezeknek az embereknek semmilyen komfortjuk nem lett volna. Az emberek viszont mivel ingyen volt a villany és a víz, és környezettudatosságról még álmukban sem hallottak, nyakra-főre pazarolták ezeket a szolgáltatásokat. Volt ahol egy átalányt fizettetek velük, de hát ez sem segít a túlhasználaton. Az ez elleni harcnak a része az a kampány, amit mindenhol látok. (Általában környezettudatosságot is oktatnak.) A harc további részei, hogy a hét több napján szünetel a szolgáltatás. Az év első felében konkrétan kikapcsolták az áramot többször fél napra a héten. Ez most már nincs szerencsére, már csak azért sem, mert ahol mi most lakunk, ott van villanyóra, így az emberek jobban spórolnak. Viszont a városban mindenhol tetten lehet érni a „villany-racionalizálás” nyomait. A plázákban lekapcsolják a kirakat világítást, a mozikban a légkondit, az épületeken a díszkivilágítást, a metróban a mozgólépcsőket, stb... Víz pedig, itt ahol lakunk is csak kb az idő felében van. A többi időben a mindenféle tartályokban elraktározott vizet használjuk. Zuhanyozni még szeretek is így. Egy vödör vizet locsolok magamra hidegen. Nagyon jó. :) Mosogatni viszont elég macera úgy, hogy egyik kezemmel locsolgatni kell az edényekre a vizet. Bár Elluz azt mondta, hogy amikor ő kicsi volt, volt hogy hetekig nem volt víz. Ahhoz képest ez már luxus.

 

 

a villanyóránk

 

A villannyal való spórolás egy másik lépcsője az volt, hogy átszoktatták az embereket kompakt fénycsövek használatára a villanykörte helyett. Ha már egész nap égetik, akkor legalább fogyasszon kevesebbet. Persze ez csak úgy ment, hogy a fénycsöveket ingyen adták mindenkinek. Így most az van, hogy este, a karácsonyfaként világító domboldalak, ahol a barriók vannak, ma fehéren ragyognak (a fénycső fénye hidegebb), és nem sárgán (a villanykörtéé meg sárgább), mint régen. 

Első élményem egyike, hogy elmentünk ma bevásárolni egy Mercalito-ba. A Mercal egy szociális bolt-hálózat, ami már 3 éve is volt. Alap élelmi és háztartási szereket árul dotált áron. (Most mellesleg kipattant egy elég szövevényes áruvisszatartós ügy, hogy az árakat följebb tornázzák. Még nem értem teljesen, de majd követem.) Szóval elég gyakori az áruhiány, de legalább belföldi a cucc, és kevésbé GMO. (Ugyanis általában, sajnos a Monsanto keze ide sokkal jobban elér) Ami most új az, hogy megjelentek a Mercalito-nak nevezett zöldség-gyümölcs lerakatok a Mercal-okhoz közel. (a Mercalokban csak szárazárú van.) A Mercalito csak hét végén van nyitva. Teherautóval hozzák föl direktben vidékről a zöldséget-gyümölcsöt helyi termelőktől és egy egységes 5,5 BsF/kg áron adják. Van egy hatalmas mérőkosár, belerakod az összes cuccot, amit veszel, és az ember leméri. Mindegy, hogy banán-e vagy saláta. :) Sajnos a nejlonzacskókat még mindig nyakló nélkül használják.

 

(Bocs a blog külleme miatt, de nem találtam jobb skint. Ha tudod hogyan kell szerkeszteni skint itt a blog.hu-n, akkor segíts! köszi :)

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://camburpinton.blog.hu/api/trackback/id/tr672114157

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása